PİSTLER

 

Şuanda Sarıkamış Kayak Merkezinde iki adet telesiyej sisteminde taşıma yapılmaktadır. ( 1450 + 1850 ) İki etaplı kayak merkezimizde toplam altı adet kayak ve snowboard parkurumuz toplam 17 km uzunluğundadır. 
     

     En uzun kayak parkurumuz 5250 metre uzunluğundadır. Bu da ideal bir kayak parkuru niteliği taşımaktadır.

    
       Birinci yerleşim planı 1200 yatak kapasite hesaplanmış , mekanik sistem ise 2 etap olarak yapılmış olup saatte 2400 kişi kapasite ile çalışmaktadır.Mevcut sistem Avusturya?nın Dopellmayr firmasına yaptırılmıştır.   Turizm Bakanlığınca yaptırılmış olan mekanik tesisler ve parkur alanları aşırı talep nedeniyle ihtiyaca cevap veremez olmuş bu sebeple yeni mekanik tesisler ile parkur alanlarına ihtiyaç duyulmuştur.   
     
      

       İkinci etap mekanik sistemlerin ve parkur alanlarının yapılması için Kar-Sar-Tur A.Ş Yönetim kurulu Turizm Bakanlığına müracaat etmiş Turizm Bakanlığı müracaatı yerinde bularak dağ çevre planı ile birlikte master planının yapılmasını istemiş, Turizm Bakanlığının da katkısı ile Kar-Sar-Tur A.Ş tarafından master planı yaptırılmıştır.Bu plan İçerisinde üç aşamalı çalışma  öngörülmüştür.


          

a- Bayratepe ? Karanlık dere projesi; İki alp disiplini parkuru toplam 4300 mt.200 mt?lik bir halfpayf parkuru snow-board kayağı için , 1.750 mt. Uzunluğunda 1500 kişi taşıma kapasiteli bir telesiyej sistemi açılmıştır

 

b- Bayraktepe ? Şehir merkezi projesi;6000mt. bir parkur,taşıyıcı sistem olarak da gondol planlanmıştır.

 

c- Bayraktepe ? Hançerli projesi ;  Telesiyej sistemi 4.000 mt. olup, alp disiplini parkuru ise 5.500 mt. planlanmıştır.Toplam parkurların uzunluğu ise 16.000 m. , olarak planlanmış mevcut tesislere ilave edildiğinde 33.000 m. (16.000 + 17.000 ) alp disiplini parkur alanına sahip olunacaktır.

 

Bayraktepe Kayak Merkezimizde FİS tescil onaylı bir alp disiplini parkuru , bir de kuzey disiplini parkuru bulunmaktadır.Ayrıca snow ? mobil turları için 5 ? 50 km uzunluğunda parkur alanları mevcuttur.

 

/

Kalkınma Ajansı'nın desteklediği "Sarıkamış Kar Otel Projesi" kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Sarıkamış Kar Oteli'ne aittir ve SERHAT Kalkınma Ajansı'nın görüşlerini yansıtmaz.